KHL je amatérská liga pro rekreační hráče ledního hokeje a je limitována různými faktory:
  • fyzickými dispozicemi hráčů

Vzhledem k této skutečnosti je nutné dodržovat některá omezení, úpravy či výjimky, které jsou závazné pro všechny účastníky daného ročníku.

Možné systémy soutěže:

VARIANTA A:
Základní část: při 8 účastnících se odehraje základní část tříkolově tj. 21 zápasů/tým. Všech 8 týmů jde do play-off.
Play-off: týmy na prvních 8 místech se utkají na dva vítězné zápasy tj. stav série může být 2:0 či 2:1. V případě remízy v jednotlivém zápase následuje 5min prodloužení s náhlou smrtí, pokud nepadne branka v 5min prodloužení, následují nájezdy po 3 hráčích na každé straně, následně po jednom hráči. Nájezdy jede pokaždé jiný hráč. Utkají se týmy na 1.-8., 2.-7., 3.-6. a 4.-5.místě - vítězové postoupí do semifinále KHL, poražení čtvrtfinalisté v sezoně končí. Budou se dodržovat dvojice, že vždy nejlepší tým narazí na nejhorší tým. Příklad 1. hraje s 8. a prohraje jinak ostaní papírový favorité postoupí do semifinále (2.,3.,4.), 8. bude hrát semifinále s nejlepším tedy s 2.týmem po základní části.
Hraje se finále a o 3.místo, ale pouze na jeden zápas tzv. finálová sobota!
Týmy na 1.-8. místě odehrají za sezonu 23-28 zápasů.
Doplatky zápasů nad 23 zápasů za sezonu týmy musí zaplatit před zahájením zápasu play-off, jinak bude zápas kontumován pro soupeře.

VARIANTA B:
Základní část
: při 10 účastnících se odehraje základní část pouze jednokolově tj. 9.zápasů. Pak se účastníci rozdělí na skupinu o titul se 6-ti účastníky a skupinu o umístění tvořenou 4-mi účastníky.
Skupina o titul se hraje dvoukolově tj. 10 zápasů. Týmy na prvních 4 místech skupiny o titul  postoupí do play-off o celkové 1.místo.
Skupina o umístění tvoří 4 týmy, které spolu sehrají 3.kola tj. 9 zápasů. Týmy na 7.-8. místě po 3. kole ve skupině o umístění sehrají ještě 1 zápas navíc, který se bude počítat do tabulky o umístění. Týmy umístěné na konečném 9.-10. místě po 3.kole sehrají celkem 5 zápasů o celkové 9.místo.
Play-off (1.-4.místo): první 4 týmy sehrají semifinále a následně finále a také zápas o 3.místo, vše systémem play-off tj. 4.zápasy. Za stavu 1:1 na zápasy by přišlo na řadu u 2.zápasu 15min prodloužení s náhlou smrtí a po 15min by následovaly nájezdy po 3 hráčích na každé straně, následně po jenom. První zápas by mohl i skončit remízou, v tom případě 2.zápas by se prodlužoval jen za předpokladu, že i 2.zápas by skončil remízou. Nejdříve se utkají týmy na 1.-4. a 2.-3.místě. Vítězové sehrají 2 zápasy o 1.místo a poražení sehrají rovněž 2 zápasy o 3.místo.

Play-off (5.-8.místo): týmy na 5.-6. místě skupiny o titul sehrají s týmy umístěné na 7.-8. místě ve skupině o umístění vyřazovací systém play-off, ale pouze o 5.místo. Vše by bylo jako v play-off o 1.-4.místo. Nejdříve se utkají týmy na 5.-8. a 6.-7.místě. Vítězové sehrají 2 zápasy o 5.místo a poražení rovněž 2 zápasy o 7.místo.
Zápasy o 9.místo musí skončit vítězstvím, proto pokud bude remíza, tak budou nařízeny 3 nájezdy z každého týmu, pouze poslední 5.zápas by se při rovnosti prodlužoval 15minutymi a pak by došlo až k nájezdům.
Specifické pravidlo pro variantu B: do 15 minutového prodloužení se nepřenáší žádné tresty ze 2.zápasu. Pokud hráč ovšem v prodloužení fauluje a do konce prodloužení neopustí trestnou lavici dle pravidel LH nesmí jed rozhodující nájezdy. Nájezd musí jet pokaždé jiný hráč.

Každý tým odehraje za sezónu 23 zápasů.

Pravidla KHL:

I. Obecná pravidla a právo účasti týmů:

1. Soutěž probíhá od září do března, utkání se hrají na zimním stadionu v Kroměříži. Přesné časy zápasů budou vystaveny na úvodní stránce KHL a HK Kroměříž. Rozlosování utkání bude uvedeno na stránkách KHL www.kromhl.cz.
2. Hrací dny se určí na základě možností ZS. Cílem bude vždy hrát 2 zápasy po sobě. Mokrá úprava ledu bude před prvním zápasem, po 2. třetině prvního zápasu a po 1. třetině druhého zápasu. Druhý zápas začne okamžitě po ukončení prvního.
3. Soutěž se může zúčastnit maximálně 10-12 týmů. Tým bude přijat jedině do daného ročníku po zaslání soupisky do 31.7. každého roku a zaplacení celé částky startovného do 31.8. každého roku.
4. Pokud se přihlásí nový tým, musí mít 2 sady dresů.
5. Startovné pro daný ročník bude uvedeno na webu u pravidel.
6. Právo účasti mají pouze týmy, které hrály předchozí sezonu, nové týmy mohou být přijati jedině, pokud některý tým odstoupí.

II. Systém soutěže:

1. Systém soutěže bude vždy upřesněn před startem každého ročníku na základě přihlášeného počtu týmů.
2. Systém soutěže pro daný ročník bude uveden na webu u pravidel.
3. Týmy odehrají za sezonu 20-25 zápasů/sezonu.
4. Bodování týmů:
  a. výhra v základní hrací době 3 body
  b. výhra na nájezdy v případě remízy po základní hrací době 2 body
  c. prohra na nájezdy v případě remízy po základní hrací době 1 bod
  d. prohra v základní hrací době 0 bodů
5. V přestávce po třetině, kdy následovala úprava ledu, jedou týmy po jednom z každého týmu samostatný nájezd, který tým uspěje v sérii, bere případně bod navíc v případě remízy po základní hrací době. Samostatný nájezd provádí vždy jiný hráč, pokud by se vyčerpala celá soupiska, mohl by jet hráč i podruhé.
6. V případě rovnosti bodů v tabulce u týmů rozhoduje:
  a) vyšší počet bodů ve vzájemných zápasech
  b) vyšší rozdíl branek ze vzájemných utkání
  c) vyšší počet vstřelených branek ze vzájemných hokejových utkání
  d) vyšší rozdíl branek ze všech odehraných utkání
  e) vyšší počet vstřelených branek ze všech odehraných utkání
Pokud nelze určit pořadí na základě bodu 1-5, o pořadí rozhodne losování.

III. Podmínky účasti:

1. Každé mužstvo má povinnost odevzdat přihlášku - soupisku hráčů s vyplněnými údaji a originálními podpisy hráčů do 31.7. každého roku. Mužstvo, které toto pravidlo nedodrží, nebude zařazeno do soutěže. Na soupisce může být max. 25 hráčů vč. brankáře, na soupisce musí být 2 brankáři. Soupisky jsou před sezonou uzavřeny do 30.8. každého roku a není možnost přestupů hráčů mezi týmy během sezony. Dopisování hráčů lze pouze 1x za sezonu a to 30.10. daného roku, vedoucí může doplnit soupisku do 25 hráčů větně brankařů, hráče nelze vyměnit za jiné. Toto doplňování proběhne nejdříve týden před tímto datem! Doplněný hráč musí mít všechny údaje, jinak nebude zapsán.
2. Soupisky týmů musí odpovídat pravidlům KHL uvedených v odstavcích 4. až 5 tohoto článku. Za jejich správnost odpovídají vedoucí jednotlivých týmů. V případě porušení uvedených pravidel bude týmu odečteno -20 bodů v tabulce, pokud se prohřešek prokáže v základní části. Tým bude vyřazen z play-off, pokud se prohřešek prokáže až v období play-off, bez náhrady vkladu za neodehraná utkání. Pokud bude hráč, který nesplňuje pravidla KHL i po udělení trestu nadále pokračovat a nastupovat do zápasů, bude tým vyloučen ze soutěže bez možnosti vrácení vkladu. Rozpor vůči hráči (hráčům) na soupisce jiného týmu může podat výhradně zástupce týmu a to na mail kromhl@seznam.cz. Současně rozpor musí obsahovat doložení důkazů, že rozporovaný hráč uvedená pravidla nesplňuje.
3. V případě, že tým opakovaně neuposlechne a nasadí neoprávněné hráče, kteří nejsou na soupiskách, bude při druhém provinění v sezoně tento tým vyloučen ze soutěže bez možnosti vrácení startovného.
4. Do soutěže a příslušné sezony může nastoupit registrovaný hráč, který již má za sebou 5 neaktivních sezon vyjma 1 hráče/tým viz bod 5.
   2014 - 2015 tady může nastoupit do KHL bez omezení
5. Každý tým má možnost mít na soupisce 1 hráče, který nesplňuje 5 let neaktivní činnosti v rámci - tzn. výjimka pro tohoto hráče, ale musí splňovat podmínku věku nad 30 let včetně a nesmí již hrát aktivně za žádný klub vedený pod ČSLH. Další hráč, který nesplňuje 5let neaktivní činnosti, může nastoupit v dalším ročníku, až prvnímu hráči vyprší tato lhůta a stane se volným hráčem bez omezení! Aktivní činnost je, že hráč pravidelně trénuje a nastupuje do mistrovských zápasů vedených pod ČSLH, přípravná utkání nejsou vedena a nejdou ani doložit, proto se neberou v potaz. Pravidlo platí pro nově příchozí hráče
6. Hráč může nastoupit do KAMHL a zároveň do KHL, jedině pokud je amatér a dále v každém týmu mohou být maximálně na soupisce 3 hráči + brankář, kteří nastupují jako výpomoc v obou soutěžích.
7. Pokud se týmu zraní oba brankáři, mohou si týmy vypůjčit pouze amatérského brankaře z jiného týmu. Pokud za tým nastoupí registrovaný brankář z jiné soupisky, bude zápas kontumován.
8. Každý hráč, který nastoupí do KHL do prvního svého zápasu se musí nechat vyfotit v dresu svého týmu. Fotka bude umístěna na webu www.kromhl.cz a pořídí ji vedoucí týmu nebo zástupce KHL. Hráč, který nastoupí k dalšímu zápasu bez své fotografie a nebude u tohoto druhého zápasu opět vyfocen, bude ze soutěže KHL vyloučen do konce sezony!! Fotky se pořizují zásadně na výšku!!!
9. Účast každého hráče v této soutěži je výhradně na jeho vlastní nebezpečí a hráč nese veškerá (zejména zdravotní) rizika spojená s účastí v této hokejové soutěži.
10. Hráč může nastoupit pouze tehdy do KHL, pokud nehrál vyšší soutěž než 2.národní ligu v ČR i v cizině (3.nejvyšší ligu v dané zemi), na začátku sezony 2014/15 se bude hlasovat zda to pravidlo se uplatní i zpětně.
11. D
o play-off může nastoupit pouze hráč, který nastoupil minimálně k 5 zápasům základní části.

IV. Dodržování pravidel, tresty

1. Při zápase je možné požádat o legitimaci hráče protivníka. Je povinností každého hráče na výzvu rozhodčího prokázat svojí totožnost občanským průkazem, řidičským průkazem případně cestovním pasem. V případě, že hráč neprokáže svojí totožnost, nesmí pokračovat v utkání a výsledek bude mužstvu kontumován.
2. Tým, který požádá neoprávněně rozhodčího o kontrolu totožnosti hráče druhého týmu, dostane menší trest 2min za zdržování hry dle pravidel ČSLH. V případě prokázání, že hráč nastoupí neoprávněně, bude zápas kontumován ve prospěch oprávněného týmu 5:0. Hráč, který takto neoprávněně nastoupí, bude mít stop v KHL na další sezonu. Pokud navíc hráč bude v dalším rozporu s pravidly, bude se postupovat dle článku. III. bodu 2.
3. Při zápasech budou mít všichni kompletní hokejovou výstroj (brusle, holenní chrániče, štulpny, hokejové kalhoty, suspenzor, vestu, náloketníky, dres, helmu, rukavice a hokejku). Kdo nebude mít kompletní výstroj, bude vykázán z ledu před zápasem.
Tato podmínka bude striktně vyžadována. Hráč, který tuto podmínku nesplní, nesmí nastoupit do utkání (jedná se o opatření, které má chránit všechny hráče naší amatérské ligy. V případě porušení této povinnosti rozhodčí okamžitě přeruší hru a hráče vykáže mimo hrací plochu. V případě opakovaného porušení tohoto pravidla (a každého dalšího porušení) bude provinivší se mužstvo potrestáno kratším trestem (2 min).
4. Hra se bude řídit novými pravidly ČSLH mimo pravidla nemožnosti střídání při zakázaném uvolnění.
5. Týmy mají možnost si vzít oddechový čas na 30 sekund 1x za zápas.
6. Minimální počet hráčů v utkání je 7 hráčů + 1 brankář.
7. Hráč, který dostane stop na 1 nebo 2 utkání z důvodu vyloučení do konce zápasu, bude uveden v zápise o utkání dle pravidel LH a to následovně:
  a) za osobní trest do konce utkání (OK) se v zápisu u potrestaného hráče uvede 20min (například řeči).
  b) za trest ve hře (TH) se v zápisu u potrestaného hráče uvede 25min.
Za OK bude mít hráč 1 zápas stop, při opakování trestu 2 zápasy stop, při třetím opakování bude vyloučen z ročníku KHL. Za TH bude mít hráč stop na 2 zápasy, při opakování trestu bude vyloučen ze soutěže (nedovolené zákroky, naražení na mantinel apod.)
8. Dochází k omezení hry tělem. Je zakázáno najíždění zezadu do hráčů hlavně u mantinelu nebo protipohybem v poli.
9. Všechna utkání budou řídit 2 (dva) vyškolení rozhodčí, kteří mají pro výkon funkce hokejového rozhodčího platnou licenci. Rozhodčí budou odměňováni 300,-Kč/zápas při dvou rozhodčích. 450,-Kč/zápas pokud bude rozhodčí pouze jeden. V případě padělání zápisu dostane rozhodčí pokutu 900,-Kč.
10. Byl nastolen status vedoucího rozhodčích, který bude řešit případné stížnosti ze strany týmů při zápasech, na post byl zvolen Josef Buksa. Všechny spory ohledně rozhodčích jsou pouze v jeho kompetenci.
11. Povinností každého hráče je bez výhrad se podřídit a respektovat rozhodnutí rozhodčího, který řídí utkání. Hráče, který odmítl se podřídit rozhodnutí rozhodčího, rozhodčí oznámí sekretáři soutěže na řešení disciplinární komisí, která rozhodne podle závažnosti o potrestání uvedeného hráče. Disciplinární komise může v tomto případě hráče i vyloučit z celé soutěže.
12. Hráči (hráčům), kteří byli rozhodčími vyloučeni do konce utkání, se zakazuje start (viz odstavec 6). Nastoupí-li tento hráč (hráči) přesto do dalšího utkání, ve kterém má zákaz startu, bude tento hráč z ligy vyloučen. Mužstvu v takovém případě bude výsledek kontumován v jeho neprospěch.
13. Pro případ vážného porušování pravidel ledního hokeje nebo pravidel KHL je sestavena disciplinární komise. Předseda disciplinární komise a členové jsou voleni (delegováni) vedoucími jednotlivých mužstev na začátku každého ročníku. Disciplinární komise má následují pravomoci: