KROMĚŘÍŽSKÁ HOKEJOVÁ LIGA   •   KROMĚŘÍŽSKÁ AMATÉRSKÁ HOKEJOVÁ LIGA

Úvod » Ostatní informace » Pravidla KHL

Pravidla soutěžě KHL

KHL je amatérská liga pro rekreační hráče ledního hokeje a je limitována různými faktory:
 • možnostmi pronájmu ledové plochy
 • věkem
 • fyzickými dispozicemi hráčů

Vzhledem k této skutečnosti je nutné dodržovat některá omezení, úpravy či výjimky, které jsou závazné pro všechny účastníky daného ročníku. 

Možné systémy soutěže:

VARIANTA A:
Základní část: při 8 účastnících se odehraje základní část tříkolově tj. 21 zápasů/tým. Všech 8 týmů jde do play-off.
Play-off: týmy na prvních 8 místech se utkají na dva vítězné zápasy, v případě remízy by následovalo 15min prodloužení s náhlou smrtí a po 15min by následovaly nájezdy po 3 hráčích na každé straně, následně po jednom hráči. Nájezdy jede pokaždé jiný hráč. Utkají se týmy na 1.-8., 2.-7., 3.-6. a 4.-5.místě - vítězové postoupí do semifinále KHL, poražení čtvrtfinalisté v sezoně končí. Budou se dodržovat dvojice, že vždy nejlepší tým narazí na nejhorší tým. Příklad 1. hraje s 8. a prohraje jinak ostaní papírový favorité postoupí do semifinále (2.,3.,4.), 8. bude hrát semifinále s nejlepším tedy s 2.týmem po základní části.
Hraje se finále a o 3.místo, ale pouze na jeden zápas tzv. finálová sobota!
Týmy na 1.-8. místě odehrají za sezonu 23-28 zápasů.
Doplatky zápasů nad 23 zápasů za sezonu týmy musí zaplatit před zahájením zápasu play-off, jinak bude zápas kontumován pro soupeře.


VARIANTA B:
Základní část
: při 10 účastnících se odehraje základní část pouze jednokolově tj. 9.zápasů. Pak se účastníci rozdělí na skupinu o titul se 6-ti účastníky a skupinu o umístění tvořenou 4-mi účastníky.
Skupina o titul se hraje dvoukolově tj. 10 zápasů. Týmy na prvních 4 místech skupiny o titul  postoupí do play-off o celkové 1.místo.
Skupina o umístění tvoří 4 týmy, které spolu sehrají 3.kola tj. 9 zápasů. Týmy na 7.-8. místě po 3. kole ve skupině o umístění sehrají ještě 1 zápas navíc, který se bude počítat do tabulky o umístění. Týmy umístěné na konečném 9.-10. místě po 3.kole sehrají celkem 5 zápasů o celkové 9.místo.
Play-off (1.-4.místo): první 4 týmy sehrají semifinále a následně finále a také zápas o 3.místo, vše systémem play-off tj. 4.zápasy. Za stavu 1:1 na zápasy by přišlo na řadu u 2.zápasu 15min prodloužení s náhlou smrtí a po 15min by následovaly nájezdy po 3 hráčích na každé straně, následně po jenom. První zápas by mohl i skončit remízou, v tom případě 2.zápas by se prodlužoval jen za předpokladu, že i 2.zápas by skončil remízou. Nejdříve se utkají týmy na 1.-4. a 2.-3.místě. Vítězové sehrají 2 zápasy o 1.místo a poražení sehrají rovněž 2 zápasy o 3.místo. 

Play-off (5.-8.místo): týmy na 5.-6. místě skupiny o titul sehrají s týmy umístěné na 7.-8. místě ve skupině o umístění vyřazovací systém play-off, ale pouze o 5.místo. Vše by bylo jako v play-off o 1.-4.místo. Nejdříve se utkají týmy na 5.-8. a 6.-7.místě. Vítězové sehrají 2 zápasy o 5.místo a poražení rovněž 2 zápasy o 7.místo.
Zápasy o 9.místo musí skončit vítězstvím, proto pokud bude remíza, tak budou nařízeny 3 nájezdy z každého týmu, pouze poslední 5.zápas by se při rovnosti prodlužoval 15minutymi a pak by došlo až k nájezdům.
Specifické pravidlo pro variantu B: do 15 minutového prodloužení se nepřenáší žádné tresty ze 2.zápasu. Pokud hráč ovšem v prodloužení fauluje a do konce prodloužení neopustí trestnou lavici dle pravidel LH nesmí jed rozhodující nájezdy. Nájezd musí jet pokaždé jiný hráč.

Každý tým odehraje za sezónu 23 zápasů.

Pravidla KHL:

I. Obecná pravidla a právo účasti týmů:

1. Soutěž probíhá od září do března, utkání se hrají na zimním stadionu v Kroměříži. Přesné časy zápasů budou vystaveny na úvodní stránce KHL a HK Kroměříž. Rozlosování utkání bude uvedeno na stránkách KHL www.kromhl.cz.
2. Hrací dny se určí na základě možností ZS. Cílem bude vždy hrát 2 zápasy po sobě. Mokrá úprava ledu bude před prvním zápasem, po 2. třetině prvního zápasu a po 1. třetině druhého zápasu. Druhý zápas začne okamžitě po ukončení prvního.
3. Soutěž se může zúčastnit maximálně 10-12 týmů. Tým bude přijat jedině do daného ročníku po zaslání soupisky do 31.7. každého roku a zaplacení celé částky startovného do 31.8. každého roku.
4. Pokud se přihlásí nový tým, musí mít 2 sady dresů.
5. Startovné pro daný ročník bude uvedeno na webu u pravidel.
6. Právo účasti mají pouze týmy, které hrály předchozí sezonu, nové týmy mohou být přijati jedině, pokud některý tým odstoupí.

II. Systém soutěže:

1. Systém soutěže bude vždy upřesněn před startem každého ročníku na základě přihlášeného počtu týmů.
2. Systém soutěže pro daný ročník bude uveden na webu u pravidel.
3. Týmy odehrají za sezonu 20-25 zápasů/sezonu.
4. Bodování týmů:
  a. výhra v základní hrací době 3 body
  b. výhra na nájezdy v případě remízy po základní hrací době 2 body
  c. prohra na nájezdy v případě remízy po základní hrací době 1 bod
  d. prohra v základní hrací době 0 bodů
5. V přestávce po třetině, kdy následovala úprava ledu, jedou týmy po jednom z každého týmu samostatný nájezd, který tým uspěje v sérii, bere případně bod navíc v případě remízy po základní hrací době. Samostatný nájezd provádí vždy jiný hráč, pokud by se vyčerpala celá soupiska, mohl by jet hráč i podruhé.
6. V případě rovnosti bodů v tabulce u týmů rozhoduje:
  a) vyšší počet bodů ve vzájemných zápasech
  b) vyšší rozdíl branek ze vzájemných utkání
  c) vyšší počet vstřelených branek ze vzájemných hokejových utkání
  d) vyšší rozdíl branek ze všech odehraných utkání
  e) vyšší počet vstřelených branek ze všech odehraných utkání
Pokud nelze určit pořadí na základě bodu 1-5, o pořadí rozhodne losování.

III. Podmínky účasti:

1. Každé mužstvo má povinnost odevzdat přihlášku - soupisku hráčů s vyplněnými údaji a originálními podpisy hráčů do 31.7. každého roku. Mužstvo, které toto pravidlo nedodrží, nebude zařazeno do soutěže. Na soupisce může být max. 25 hráčů vč. brankáře, na soupisce musí být 2 brankáři. Soupisky jsou před sezonou uzavřeny do 30.8. každého roku a není možnost přestupů hráčů mezi týmy během sezony. Dopisování hráčů lze pouze 1x za sezonu a to 30.10. daného roku, vedoucí může doplnit soupisku do 25 hráčů větně brankařů, hráče nelze vyměnit za jiné. Toto doplňování proběhne nejdříve týden před tímto datem! Doplněný hráč musí mít všechny údaje, jinak nebude zapsán.
2. Soupisky týmů musí odpovídat pravidlům KHL uvedených v odstavcích 4. až 5 tohoto článku. Za jejich správnost odpovídají vedoucí jednotlivých týmů. V případě porušení uvedených pravidel bude týmu odečteno -20 bodů v tabulce, pokud se prohřešek prokáže v základní části. Tým bude vyřazen z play-off, pokud se prohřešek prokáže až v období play-off, bez náhrady vkladu za neodehraná utkání. Pokud bude hráč, který nesplňuje pravidla KHL i po udělení trestu nadále pokračovat a nastupovat do zápasů, bude tým vyloučen ze soutěže bez možnosti vrácení vkladu. Rozpor vůči hráči (hráčům) na soupisce jiného týmu může podat výhradně zástupce týmu a to na mail kromhl@seznam.cz. Současně rozpor musí obsahovat doložení důkazů, že rozporovaný hráč uvedená pravidla nesplňuje.
3. V případě, že tým opakovaně neuposlechne a nasadí neoprávněné hráče, kteří nejsou na soupiskách, bude při druhém provinění v sezoně tento tým vyloučen ze soutěže bez možnosti vrácení startovného.
4. Do soutěže a příslušné sezony může nastoupit registrovaný hráč, který již má za sebou 5 neaktivních sezon vyjma 1 hráče/tým viz bod 5.
Příklad 5 let neaktivní činnosti:
   2008 - 2009 hraje
   2009 - 2010 - 1 rok
   2010 - 2011 - 2 roky
   2011 - 2012 - 3 roky
   2012 - 2013 - 4 roky
   2013 - 2014 - 5 let
   2014 - 2015 tady může nastoupit do KHL bez omezení
5. Každý tým má možnost mít na soupisce 1 hráče, který nesplňuje 5 let neaktivní činnosti v rámci - tzn. výjimka pro tohoto hráče, ale musí splňovat podmínku věku nad 30 let včetně a nesmí již hrát aktivně za žádný klub vedený pod ČSLH. Další hráč, který nesplňuje 5let neaktivní činnosti, může nastoupit v dalším ročníku, až prvnímu hráči vyprší tato lhůta a stane se volným hráčem bez omezení! Aktivní činnost je, že hráč pravidelně trénuje a nastupuje do mistrovských zápasů vedených pod ČSLH, přípravná utkání nejsou vedena a nejdou ani doložit, proto se neberou v potaz. Pravidlo platí pro nově příchozí hráče
6. Hráč může nastoupit do KAMHL a zároveň do KHL, jedině pokud je amatér a dále v každém týmu mohou být maximálně na soupisce 3 hráči + brankář, kteří nastupují jako výpomoc v obou soutěžích.
7. Pokud se týmu zraní oba brankáři, mohou si týmy vypůjčit pouze amatérského brankaře z jiného týmu. Pokud za tým nastoupí registrovaný brankář z jiné soupisky, bude zápas kontumován.
8. Každý hráč, který nastoupí do KHL do prvního svého zápasu se musí nechat vyfotit v dresu svého týmu. Fotka bude umístěna na webu www.kromhl.cz a pořídí ji vedoucí týmu nebo zástupce KHL. Hráč, který nastoupí k dalšímu zápasu bez své fotografie a nebude u tohoto druhého zápasu opět vyfocen, bude ze soutěže KHL vyloučen do konce sezony!! Fotky se pořizují zásadně na výšku!!!
9. Účast každého hráče v této soutěži je výhradně na jeho vlastní nebezpečí a hráč nese veškerá (zejména zdravotní) rizika spojená s účastí v této hokejové soutěži.
10. Hráč může nastoupit pouze tehdy do KHL, pokud nehrál vyšší soutěž než 2.národní ligu v ČR i v cizině (3.nejvyšší ligu v dané zemi), na začátku sezony 2014/15 se bude hlasovat zda to pravidlo se uplatní i zpětně.
11. D
o play-off může nastoupit pouze hráč, který nastoupil minimálně k 5 zápasům základní části.

 

IV. Dodržování pravidel, tresty

 1. Při zápase je možné požádat o legitimaci hráče protivníka. Je povinností každého hráče na výzvu rozhodčího prokázat svojí totožnost občanským průkazem, řidičským průkazem případně cestovním pasem. V případě, že hráč neprokáže svojí totožnost, nesmí pokračovat v utkání a výsledek bude mužstvu kontumován.
2. Tým, který požádá neoprávněně rozhodčího o kontrolu totožnosti hráče druhého týmu, dostane menší trest 2min za zdržování hry dle pravidel ČSLH. V případě prokázání, že hráč nastoupí neoprávněně, bude zápas kontumován ve prospěch oprávněného týmu 5:0. Hráč, který takto neoprávněně nastoupí, bude mít stop v KHL na další sezonu. Pokud navíc hráč bude v dalším rozporu s pravidly, bude se postupovat dle článku. III. bodu 2.
3. Při zápasech budou mít všichni kompletní hokejovou výstroj (brusle, holenní chrániče, štulpny, hokejové kalhoty, suspenzor, vestu, náloketníky, dres, helmu, rukavice a hokejku). Kdo nebude mít kompletní výstroj, bude vykázán z ledu před zápasem.
Tato podmínka bude striktně vyžadována. Hráč, který tuto podmínku nesplní, nesmí nastoupit do utkání (jedná se o opatření, které má chránit všechny hráče naší amatérské ligy. V případě porušení této povinnosti rozhodčí okamžitě přeruší hru a hráče vykáže mimo hrací plochu. V případě opakovaného porušení tohoto pravidla (a každého dalšího porušení) bude provinivší se mužstvo potrestáno kratším trestem (2 min).
4. Hra se bude řídit novými pravidly ČSLH mimo pravidla nemožnosti střídání při zakázaném uvolnění.
5. Týmy mají možnost si vzít oddechový čas na 30 sekund 1x za zápas.
6. Minimální počet hráčů v utkání je 7 hráčů + 1 brankář.
7. Hráč, který dostane stop na 1 nebo 2 utkání z důvodu vyloučení do konce zápasu, bude uveden v zápise o utkání dle pravidel LH a to následovně:
  a) za osobní trest do konce utkání (OK) se v zápisu u potrestaného hráče uvede 20min (například řeči).
  b) za trest ve hře (TH) se v zápisu u potrestaného hráče uvede 25min.
Za OK bude mít hráč 1 zápas stop, při opakování trestu 2 zápasy stop, při třetím opakování bude vyloučen z ročníku KHL. Za TH bude mít hráč stop na 2 zápasy, při opakování trestu bude vyloučen ze soutěže (nedovolené zákroky, naražení na mantinel apod.)
8. Dochází k omezení hry tělem. Je zakázáno najíždění zezadu do hráčů hlavně u mantinelu nebo protipohybem v poli.
9. Všechna utkání budou řídit 2 (dva) vyškolení rozhodčí, kteří mají pro výkon funkce hokejového rozhodčího platnou licenci. Rozhodčí budou odměňováni 300,-Kč/zápas při dvou rozhodčích. 450,-Kč/zápas pokud bude rozhodčí pouze jeden. V případě padělání zápisu dostane rozhodčí pokutu 900,-Kč.
10. Byl nastolen status vedoucího rozhodčích, který bude řešit případné stížnosti ze strany týmů při zápasech, na post byl zvolen Josef Buksa. Všechny spory ohledně rozhodčích jsou pouze v jeho kompetenci.
11. Povinností každého hráče je bez výhrad se podřídit a respektovat rozhodnutí rozhodčího, který řídí utkání. Hráče, který odmítl se podřídit rozhodnutí rozhodčího, rozhodčí oznámí sekretáři soutěže na řešení disciplinární komisí, která rozhodne podle závažnosti o potrestání uvedeného hráče. Disciplinární komise může v tomto případě hráče i vyloučit z celé soutěže.
12. Hráči (hráčům), kteří byli rozhodčími vyloučeni do konce utkání, se zakazuje start (viz odstavec 6). Nastoupí-li tento hráč (hráči) přesto do dalšího utkání, ve kterém má zákaz startu, bude tento hráč z ligy vyloučen. Mužstvu v takovém případě bude výsledek kontumován v jeho neprospěch.
13. Pro případ vážného porušování pravidel ledního hokeje nebo pravidel KHL je sestavena disciplinární komise. Předseda disciplinární komise a členové jsou voleni (delegováni) vedoucími jednotlivých mužstev na začátku každého ročníku. Disciplinární komise má následují pravomoci:
k hráčům KHL:
  a) pozastavení účasti v KHL až na 5 utkání
  b) podmínečné vyloučení z KHL
  c) vyloučení z KHL
k mužstvům KHL:
  a) podmínečné vyloučení z KHL
  b) vyloučení z KHL
O využití (potrestání) jednotlivých trestů bude disciplinární komise vždy hlasovat a trest může použít pouze v případě, hlasovala-li pro něho nadpoloviční většina členů disciplinární komise. Rozhodnutí disciplinární komise je konečné, pro všechny účastníky KHL je závazné a není proti němu odvolání.

V. Ostatní ustanovení:

1. Obě soutěže budou mít jedno vedení jmenované vždy na konci sezony na další období, na sezonu 2013/14 je ve vedení Kroměřížských lig trojice Petr Dostál, Jakub Štětkař, Libor Halás. Disciplinární komise je ve složení Josef Buksa, Petr Kostka a Jaromír Plšek.
2. Vedení soutěže bude dohlížet nad dodržováním pravidel, a pokud se jednomyslně shodnou mají pravomoc i vyloučit tým ze soutěže, pokud porušuje některé z pravidel ligy. Disciplinární komise bude řešit vyšší tresty, které se staly při zápasech soutěže u hráčů, pokud se vymykají již zmíněným prohřeškům (naprosto nepřijatelné chování, neobvyklá brutalita zákroků, apod.).
3. Schůze vedoucích bude probíhat maximálně 2 ročně, po skončení daného ročníku v březnu a na začátku nového ročníku na konci srpna. Výjimečně v polovině soutěže, pokud schůzi vyvolá nadpoloviční většina týmů.
4. Na konci soutěží bude slavnostní vyhlášení, kde si týmy převezmou ceny.
5. Kroměřížská hokejová liga vč. amatérské části bude zaregistrována u ministerstva školství jako sportovní spolek, na základě něj bude mít spolek (KHL) své IČO a bankovní účet, ze kterého pomocí příkazů budou placeny ledy, rozhodčí, web a jiné věci, čímž bude vše transparentní. Zůstatky na účtu budou převedeny do dalších let a nebudou tedy vraceny týmům, nebo použity na závěrečné slavnostní vyhlášení.
6. Bude vyhlášeno kanadské bodování hráčů, dále nejslušnější hráč soutěže, který odehraje alespoň 15 utkání a také nejvíce trestaný hráč soutěže KHL.
7. Zápas je znázorněn na světelné tabuli.
8. Hrací doba mistrovského utkání KHL je 90 minut. Z toho je 10 minut věnováno rozbruslení družstev. Zápas je hrán 3x15min čistého času. Po každé části hry si soupeři vymění hrací strany, přestávka mezi třetinami je max 2-3 minuty, pokud není prováděna úprava ledu. Tresty mají délku stejně jako v pravidlech LH.
9. Na základě rozpisu soutěže je určeno domácí a hostující mužstvo. Domácí mužstvo si sedne na střídačku pro něj určené a to samé platí pro hosty.
10. Zápis o utkání bude mít na starosti časoměřič, který vždy těsně před zápasem obejde obě mužstva. Vedoucí (popř. kapitáni) následně doplní do zápisu o utkání čísla dresů a pozici hráče brankář (B), útočník (Ú) a obránce (B) a podepíší zápis o utkání. Na soupisce budou uvedeni vždy všichni hráči daného mužstva a pouze hráči, kteří budou mít doplněny čísla dresů a pozici hráče se zápasu zúčastní. Časoměřič bude do zápisu doplňovat branky, asistence, tresty a zásahy brankářů. Časoměřič také v zápisu doplní své jméno a dále jména rozhodčích, kteří pískali dané utkání, a nakonec doplní začátek a konec zápasu.
11. Každé mužstvo má určeného kapitána. Kapitánem mužstva může být i brankář nebo vedoucí mužstva (je-li jedním z hráčů).
12. Každé mužstvo musí být vybaveno dresy nebo rozlišovači jednotné barvy, jejichž barva bude uvedena na přihlášce do KHL. (Upřesnění barev pro jednotlivé ročníky KHL bude řešeno na schůzích zástupců mužstev). Každý hráč bude mít označen dres arabským číslem. V mužstvu nesmí být více stejných hráčských čísel.

Všechna uvedená pravidla jsou pro všechny účastníky Kroměřížské hokejové ligy závazná a všichni jsou povinni se jim podřídit a tato respektovat. Souhlas s uvedenými pravidly níže podepsaní zástupci jednotlivých týmů stvrzují svým podpisem.

 1. Hanák Team
 2. HK Plačkov
 3. HC Reds
 4. Chomýž-Sportcentrum
 5. STS Vážany ZDO
 6. Barex Chropyně
 7. Vikings Slušovice
 8. HC Holešov Gators

V zásadě platí, že se hokejové utkání hraje podle nepsaných pravidel tzv. OLD BOYS:
• maximální ohleduplnost na ledě i mimo něj
• hraní pro radost všech účastníků a nikoli léčení osobních ambicí
• zákaz tzv. "hry do těla"
• absolutní zákaz najíždění zezadu do hráče především u hrazení!
• zákaz zákeřných a surových zákroků a nesportovního chování
 

Aktuální sezóna 2018/2019

ROZPIS ZÁPASŮ

21.kolo
17.2.17:00CHO-HOL
17.2.18:40HAN-VIK
17.2.20:30PLA-RED
1.kolo
24.2.17:00RED-HAN
24.2.18:40STS-VIK
24.2.20:30CHO-HOL

VÝSLEDKY

20.kolo
10.2.HAN-CHO3 : 5
10.2.PLA-VIK7 : 4
10.2.STS-HOL8 : 5
19.kolo
3.2.CHO-VIK4 : 3
3.2.HAN-RED4 : 6
3.2.PLA-STS9 : 2

STATISTIKY TOP5

 JménoZBGAT
1.Karel Holík165026242
2.Aleš Pšurný1445281710
3.Milan Náleza1636201610
4.Radek Kostrůnek1634181620
5.Michal Višenka113118130

PENALTY TOP5

 JménoZBGAT
1.Martin Pospíšil12135828
2.Tomáš Král1683526
3.Radim Skočovský14159624
4.Petr Drábek1142224
5.Radek Kostrůnek1634181620

KROMĚŘÍŽSKÁ HOKEJOVÁ LIGA   •  KROMĚŘÍŽSKÁ AMATÉRSKÁ HOKEJOVÁ LIGA